Za sve opcije molim te da se prijaviš ili registriraš!
Naslov:
Solaris (2002)Godina:
2002Žanr:
drama, misterija, ljubavni, naučna fantastikaTrajanje:
99 minRežija:
Steven SoderberghScenario:
Steven Soderbergh, Stanislaw LemGlavne uloge:
George Clooney > Chris Kelvin
Jeremy Davies > Snow
Natascha McElhone > Rheya
Elpidia Carrillo > Friend #2
John Cho > DBA Emissary #1
Lauren Cohn > Patient #2 (as Lauren M. Cohn)
Viola Davis > Gordon
Michael Ensign > Friend #1
Kent Faulcon > Patient #1 (as Kent D. Faulcon)
Donna Kimball > Mrs. Gibarian
Morgan Rusler > DBA Emissary #2
Ulrich Tukur > Gibarian
Shane Skelton > Gibarian's Son
Tony Clemons > Dinner Guest
Opis:
Traumatiziran samoubojstvom voljene supruge Rheye, psiholog Chris Kelvin dolazi na poziv prijatelja astronauta na svemirsku postaju koja kruži oko oceanskog planeta Solarisa, kako bi analizirao neobične događaje. Na postaji začuđeni Kelvin susreće Rheyu, a s vremenom shvaća da je ona zapravo nastala djelovanjem Solarisa na njegovu podsvijest...
Godine 1972. glasoviti sovjetski odnosno ruski sineast Andrej Tarkovski adaptirao je roman Solaris poznatog poljskog SF autora Stanislawa Lema. Iako je film, kao i ostali njegovi radovi, stekao kultni status, Lem nije bio zadovoljan adaptacijom, smatrajući da je pitanju granice čovjekove spoznaje, koje je bilo u središtu njegova romana, Tarkovski pretpostavio pitanje zločina i kazne te bespotrebno dodao niz likova. Na preporuku liječnika, Lem, koji je tada već bio u visokim godinama, nije gledao hollywoodsku prilagodbu "Solarisa", pod producentskom palicom slavnog Jamesa Camerona (Bezdan, Terminator 1 i 2, Titanic) i u scenarističko-redateljskoj izvedbi jednog od najuglednijih američkih filmskih autora u zadnjih dvadesetak godina, Stevena Soderbergha (Seks, laži i videovrpce, Daleko od očiju, Erin Brockovich, Traffic, Oceanovih 11, 12 i 13). U Soderberghovoj verziji glavne uloge tumače G. Clooney (TV serija Hitna služba, Jednog lijepog dana, Daleko od očiju, Tri kralja, Syriana, Laku noć i zbogom) i N. McElhone (Život s Picassom), a gledatelji će prepoznati i J. Daviesa (Hotel od milijun dolara) u ulozi jednog od članova posade. Film je svojim egzistencijalističko-filozofskim usmjerenjem i zahtjevnom artističkom izvedbom nekarakterističan za hollywoodsku produkciju, a prikazan je u konkurenciji festivala u Berlinu.
- Slično za pogledati
- Komentari (5)
Solyaris (1972)
drama, misterija, naučna fantastika
Znanstvenofantastični film/drama. Psihologa Krisa Kelvina (D. Banionis) šalju na postaju koja kruži u orbiti udaljenog planeta Solarisa da otkrije zašto je posada pomahnitala... Snimljeno prema...
Za komentiranje morate biti prijavljeni!
Banned user
22.07.2019. 20:57
Junior moderator
22.07.2019. 18:29
# Cersei: zamolio bih te da to ne gledaš. Interesantna tema ali katastrofalna realizacija. Zaobići to. Beše neki film "Passenger" iz 1970 i neke koji mi se svideo kada sam ga gledao. Ustvari, Džek Nikolson, The Passenger (1975) iako je pravi naziv Professione: reporter (1975).Komentar o Passengers (2016) sam pre 2 godine postavio. Film koji se ne gleda 2x sigurno.
# JoxerTM: Replika.
Svi mi podstavljamo svoje komentare i čak ni komentari na film nisu "sveto pismo". Više pita mi se desilo da na drugom gledanju ocenim slabije isti film, mada nije pravilo. I u pravu si - nije za 10. Bio sam fokusiran na glavnu temu. Džordž i Nataša su odlično odigrali svoje role. Lik Smow-a su potpuno pokvarili na kraju a i lik Gordon je epizodan. Ali ne gubi suštinu.
Lična ocena: 9,5
Znaš i sam verovatno, rimejk je samo "based" na romanu, nije copy-paste, i ne treba da bude. Pročitao sam da je i pisac imao slične primedbe na rimejk.
"Lem je povodom izdavanja filma komentirao da njegov roman ne govori od erotskim problemima ljudi u svemiru te da je središnja tema susret s potpuno stranim vanzemaljskim bićem zbog čega je roman nazvao Solaris, a ne Ljubav u svemiru."
"Soderbergh "je rekao da ne namerava da Solaris bude remake filma Tarkovskog, već nova verzija romana Stanislava Lema."
Ne sumnjam da je Stanislav Lem napisao super roman 1961. Ne znam koliko su se sovjeti držali knjige, verovatno poprilično. Trajanje filma iz 1972. je problematično. Film jeste kompleksan i ima 2 različita raspleta ali je suština identična. Retrospektiva je mnogo bolje odrađena u 2002.
U vezi filma, da ne kvarim zadovoljstvo onima koji nisu gledali... slede spojleri...
[spoiler]Tačno je da je u prvom planu ljubavna priča glavnog junaka, u oba filma. To je glavna tema. "Ljiga" je glavna tema oba filma ali moglo je biti bilo šta drugo. Npr.gubitak deteta u braku (ne abortus, već tokom detinjstva i rspad braka).
Kris Kelvin je klinički psiholog. Doživeo je veliki stres u životu, gubitak voljene osobe i očigledno je da se posledice toga još osećaju. Život mu je blokiran, misli o tome, stoji u mestu. Oseća brdo emocija. Seća se i lepih i ružnih događaja. Ali glavna emocija je - kajanje i večito pitanje "da li je mogao to da spreči". Njegov prvi susret sa Rejom i reakcija na to je impulsivna. Šok, neverica, bol, nešto nalik na ludilo. Pri drugom susretu već hladnije glave drugačije reaguje.
Na pitanje "Da li će se opet vratiti Reja?" Snow mu odgovara kontrapitanjem "Da li to želiš?". Naravno, kada su mu misli/snovi ispunjene tom osobom. Neracionalno, on želi iskupljenje, drugu šansu, popravni ispit koji nije moguć u realnom svetu. Svi mi smo u životu pravili manje ili veće greške, pogrešna skretanja. Nešto nepovratno. Ovde Kris ima priliku, ali ne želi da opet prolazi kroz isti pakao/gubitak voljene osobe.
Kažem, ljubavna priča jeste prisutna u oba filma ali je poenta Solarisa univerzalna. Međuljudski odnosi, greške, iskupljenje, nova šansa. Mislim da je jedina velika greška to što nijedan uređaj (iz oba filma) ne može ubiti/poništiti sećanje i emocije koje postoje u samoj osobi. Znači, jedino sama osoba može "ubiti" posetioca ne razmišljajući o njemu/njoj, ne sećati se, ne sanjati (posdvesno), biti indiferentan. Tarkovski tu više potencira odnos prema majci i ocu iako je i tu nejasan dobrim delom.
Zbog pitanja iz egzistencijalizma, pitanja o Bogu, istraživanju svemira, ogledalu, zbog mnogih kompleksnih pitanja smatram oba filma izuzetnim, uz naravno sitnije i nebitne greške u scenariju. Emocije a posebno ljubav je najjača motivaciona snaga čoveka, izvor radosti i patnje, smisao života. Mislim na sve oblike ljubavi, ne samo na partnersku ljubav.[/spoiler]
Oba filma su odlična, ali bih prednost dao bolje upakovanoj priči 2002.
Mislim da je bolje fokusirati se na jednu relaciju nego se rasplinuti na više relacija.
Kraj filma 1972. je filozofski komplikovan za prosečnog gledaoca, kraj 2002. je po meni nešto lakši za kapiranje, pitkiji od poznate tehnike snimanja filma Tarkovskog.
Junior translator
22.07.2019. 17:42
znači ni passengerse ne moram gledati