Za sve opcije molim te da se prijaviš ili registriraš!
}Godina:
2011Žanr:
dokumentarniGlavne uloge:
Ruth Wilson > Herself - Narrator (voice)
Edmund de Waal > Himself - Potter and Writer
Emmanuel Cooper > Himself - Potter and Writer
Alun Graves > Himself - Curator, V&A
David Attenborough > Himself
A.S. Byatt > Herself - Novelist
Grayson Perry > Himself
Alan Shenton > Himself
Neil Brownsword > Himself - Artist
Hilary Young > Himself - Senior Curator V&A
Susie Cooper > Herself (archive footage)
Matthew Rice > Himself - Director, Emma Bridgewater Ltd
Terry Abbotts > Himself
Julia Elton > Herself - William de Morgan's Great Granddaughter
Rupert Faulkner > Himself - Senior Curator V&A
Opis:
Istorija porecelana je više nego zanimljiva. Prvi porcelan je nastao slučajno u Kini, prilikom pečenja grnčarije, još u 16. veku pre naše ere, u vreme vladavine dinastije Šang.
Naziv porcelan prvi je upotrebio mletački trgovac i istraživač Marko Polo u svojim memoarima 1298. godine. Bio je zadivljen lepotom kineskog posuđa, čija ga je finoća i providna belina podsetila na ljušturu školjke koja je u Italiji poznata pod nazivom porceleta (porcelletta). Na engleskom govornom području, porcelan se i danas naziva „china”.
Prve komade porcelana u Evropu je doneo Vasko da Gama u 15. veku. Retke i skupe primerke tada su mogli da priušte jedino pripadnici bogatih kraljevskih kuća. Jedan od najvećih ljubitelja porcelana bio je francuski kralj Luj XIV.
Tek kada su i na evropskom tlu pronadene naslage kaolina, fine gline koja je osnovni sastojak porcelana, počela je proizvodnja i na Starom kontinentu. Saksonski knez Avgust Silni, želeći da napravi zlato, zatočio je mladog alhemičara Johana Fridriha Betgera u svoj zamak Albrehtzburg. Tragajući za formulom za pravljenje zlata, Betger je 1708. godine pronašao kaolin – sastojak potreban za savršeni beli porcelan, zamenu za uvoz iz Kine. Umesto žutog, dobijeno je belo zlato, kako neki i danas nazivaju plemeniti, ručno rađeni porcelan.
Prva fabrika porcelana osnovana je 1784. godine u Sevru.
Prve engleske fabrike porcelana izdvajaju se po specifičnom načinu proizvodnje porcelana, takozvanom „fine bone china”. Uobičajenim sastojcima za proizvodnju porcelana dodaje se i koštani pepeo, dobijen spaljivanjem životinjskih kostiju. Pored vrhunskog kvaliteta, engleski proizvođači porcelana vode računa i o besprekornom dizajnu i lepoti predmeta koji izlaze iz njihovih radionica.
Da se iz dobrog posuda slađe jede, tvrde i mnogi svetski kuvari. Ukusna i maštovito aranžirana hrana ne može bez tanjira, činija i šolja, čiji dizajn prati savršenstvo ukusa. Upravo iz tog razloga u radionicama fabrika u Stouku na Trentu nastaje i porcelan koji su dizajnirali nadaleko čuveni kuvari Džejmi Oliver i Gordon Remzi. Iskusne domaćice rado se opredeljuju za elegantno posude koje je za fabriku „Royal Doulton” osmislio Gordon Remzi, dok mladi na svojim zabavama sa uživanjem koriste šolje sa šaljivim porukama i jednostavne cinije iz fabrike „Royal Worcester”, dela poznatog majstora kuhinje Džejmija Olivera.
Obradio/la:
LjubicaSP- Slično za pogledati
- Komentari
Za komentiranje morate biti prijavljeni!